Cuma , Nisan 3 2020
Home / Genel / Plastik Poşet Ücretlendirmesine İlişkin Usul ve Esaslar

Plastik Poşet Ücretlendirmesine İlişkin Usul ve Esaslar

Bu yazımızda Plastik Poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin kanunu inceleyecek olursak kullanım alanları ve malzeme özellikleri bakımından bazı istisnalar getirmiş bulunmaktadır.

Bu istisnalar şöyledir;

 1. Ekmek, sebze, meyve, peynir, zeytin, hayvansal gıda gibi açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 500×350 mm (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük saplı/sapsız poşetler,
 2. Plastik içeren malzemelerden, dokumalı veya dokumasız metotlarla üretilen, tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler,
 3. Canlı sucul hayvan satışında kullanılan sapsız poşetler,
 4. Yumrulu ve/veya benzer tohumlu bitkilerin satışında kullanılan sapsız poşetler,
 5. Sadece hizmet verilen fakat ürün satışı gerçekleştirmeyen yerlerde kullanıcıya veya tüketiciye verilen poşetler, (kuru temizleme, lostra ve benzeri),
 6. Kargo poşetleri,
 7. Gümrüksüz mağazadan alınan ürünler için ilgili mevzuatı gereği kullanılması zorunlu olan özel poşetler

Bu usul ve esasların kapsamı dışında tutulmuştur.

Kimler plastik poşetleri ücretli olarak satacaklardır;

 1. Plastik poşetlerin ücretli satışı faaliyet konusu ne olursa olsun uzaktan satışlar ( internet ) de dahil olmak üzere istisnasız olarak (tekstil, oyuncak, gıda ve benzeri) 01.01.2019 tarihinden itibaren ücretli satılacaktır.
 2. Plastik poşetler uzaktan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında tüketiciye ücretsiz temin edilemez herhangi bir promosyon ve kampanyaya dahil edilemez.
 3. Satış noktaları, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan plastik poşetleri açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak amacı dışında kullanıcıya ve tüketiciye ücretli veya ücretsiz olarak sağlayamaz.
 4. Plastik poşetle gönderimi sağlanan uzaktan satışlarda alternatif taşıma ekipmanı kullanım seçeneği tüketiciye sunulur. Tüketici tarafından plastik poşet seçeneği tercih edilmesi halinde poşetlerin satışı zorunludur.
 5. Ücretlendirmeye tabi olan plastik poşetlerin satış noktalarında 01.01.2019 tarihinden itibaren barkodlu olarak sunulması zorunludur.

 

ilgili kanunun tam metni için tıklayınız

Hakkında Ziya Soykan

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Check Also

e-ticaret şirketleri mercek altında….

Maliye Bakanı Naci Ağbal, elektronik ticaret (e-ticaret) yapan uluslararası firmalar nezdinde vergi incelemeleri yaptıklarını belirterek, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir